GALERIA - DOM 1

GALERIA - DOM 2

GALERIA - ŚWIETLICA

GALERIA - OGRÓD

NASZE WYRÓŻNIENIA
Atrakcje w Zawoi

 


W Zawoi zielonych łąk i hal jest  dostatek, a i błękitnego nieba nie zabraknie dla tych, którzy cenią sobie spokój i piękno natury.  Dla aktywnych piechurów i miłośników wędrówek jest tu wiele szlaków turystycznych oraz tras pozwalających uprawiać trekking lub nordic walking. Długość szlaków i stopień trudności są zróżnicowane, dlatego można planować wędrówki z małymi dziećmi i tymi większymi, które pragną poznać smak prawdziwej górskiej wspinaczki. Proponujemy zdobycie szczytu Babiej Góry - Diablaka (1725 m. n.p.m.) szlakiem oznaczonym kolorem czerwonym. Po wejściu na Sokolicę nagrodą za trud wspinaczki są piękne widoki.  Szlak ten rozpoczyna się na przełęczy Krowiarki.  W tym miejscu znajdują się dwa pamiątkowe pomniki - ku czci papieża Jana Pawła II oraz symboliczny grób światowej sławy językoznawcy prof. Zenona Klemensiewicza, ofiary katastrofy lotniczej na stokach Policy w 1969 roku.
Dla mniej zaawansowanych w turystycznym rzemiośle proponujemy przejście niebieskim szlakiem do schroniska na Markowych Szczawinach (nowy budynek oddano do użytku w 2009 r.). Szlak jest łagodny, choć trochę monotonny, ale w sam raz na dłuższy rodzinny spacer. Atrakcją na szlaku jest postój przy Mokrym Stawku. Najbliższy - czarny szlak rozpoczyna się 200 m od naszego domu, zaś zielony w przysiółku Zawoja Markowa.


Zwolennicy rowerowych wypraw rodzinnych także znajdą coś dla siebie. W trakcie tych eskapad można podziwiać piękno górskich pejzaży, malownicze zakątki wsi - wiele przysiółków jest rozsianych na zboczach okolicznych gór. Warto zatem odwiedzić Przysłop (można tam dojechać samochodem, rowerem, wędrować pieszo) nie tylko ze względu na walory widokowe, w tym przysiółku działał pierwszy, stojący do tej pory, wiatrak z elektrownią wiatrową. Niedaleko niego znajduje się klasztor oo. Karmelitów Bosych (pochodzący z  połowy XX w.) z otaczającą go małą Kalwarią, której kapliczki kryją się w okolicznym lesie.


Kolejnym punktem, który należy uwzględnić w harmonogramie wypraw, jest wodospad na Mosornym Potoku. Nie może konkurować z tatrzańskimi siklawami, ale ośmiometrowy spad wody i tak robi wrażenie. W tym samym przysiółku (w Mosornem)  znajduje się niewielka, warta obejrzenia, kapliczka pw. Matki Bożej Anielskiej.


Wszystkie te atrakcje podarowane są w ślicznym opakowaniu górskiej natury. Jej świeżość i uroda to efekt istnienia Babiogórskiego Parku Narodowego, który chroni to co dla nas najcenniejsze. Granica parku zaczyna się już 500 m od naszego domu.


Wymieniliśmy tylko kilka miejsc w Zawoi, które są godne polecenia. Sami Państwo możecie się przekonać, że pięknych szlaków i zakątków wartych zobaczenie jest naprawdę wiele.

 

GALERIA - ATRAKCJE U NAS

GALERIA - NASZE ZWIERZĘTA

GALERIA - OKOLICA

GALERIA - ATRAKCJE W ZAWOI

LICZNIK ODWIEDZIN

Dzisiaj3
Wczoraj51
Ostatni tydzień387
Ostatni miesiąc986
Wszystkich268989

NOCLEGI W ZAWOI - Elżbieta i Krystyna Kozina, Powered by PM Art